Hur
når vi skolkande och omotiverade elever?
2006-02-22
Syftet med träffen var…
Att ringa in och definiera problematiken och
se hur vi kan fördjupa våra kunskaper kring problemet
på vår skola. Att utifrån våra idéer
och visioner försöka komma fram till ett sätt
att arbeta för att bättre nå skolkande och
omotiverade elever.
Reflektioner och diskussioner under träffen:
Gruppen kom överens om att problemet är att det
finns elever som inte vill vara på skolan utan som heller
är på andra platser. Är eleven inte anpassad
till skolan eller är inte skolan inte anpassad till eleven?
De specifika problemen kring frånvaro som vi tror
finns på Arlandagymnasiet:
• Attityden ”vad exakt är det minsta jag
måste göra för att få ett G”.
• Många sociala problem i skolans upptagningsområde.
• Många elever har extraarbeten.
• Många ”invandrartjejer” tar stort
ansvar hemma och måste hjälpa till i hemmet.
Gruppen funderar på eventuella inriktningar inom gruppen
där vi efter enkätundersökningen arbetar med
olika infallsvinklar kring problemet.
Förslag på inriktningar:
• Spelföreningen, att helt enkelt arbeta med ”roliga”
saker under skolans tak och på så sätt locka
elever till skolan och i ett längre perspektiv även
till den vanliga undervisningen.
• Lärstilar, att vidareutbilda oss lärare
i olika lärstilar. Gruppens tes är att många
skolkande eleverna har problem med den traditionella undervisningen
och därför hamnar på ”efterkälken”
och tillslut väljer att inte komma till skolan.
Avgränsning: Vi har valt att inte fokusera på
de elever som skolkar p.g.a. att de i första hand har
sociala problem. Istället ligger vårt fokus på
elever som inte är i skolan p.g.a. att de vill/borde
vara någon annanstans.
Arbetsgång: Gruppen kom fram till att en enkätundersökning
bland frånvarande och skolkande elever är ett bra
första steg för att ge oss mer kunskap kring problemet.
Genom de svar som enkäten ger hoppas vi kunna utläsa
ett mönster kring de bidragande orsaker som finns till
skolk bland våra elever.
Inför nästa träff
har därför samtliga gruppens medlemmar i ”läxa”
ta med förslag på enkätfrågor.
Vid datorn Emmy Wiklund Emmy.Wiklund@edu.sigtuna.se
2006-03-21
Syfte med träffen:
Att utforma en enkät som skall delas ut bland elever
med en frånvaro som överstiger 20%.
Reflektioner och diskussioner under träffen:
Vi inledde första delen av träffen med att redogöra
för de frågor vi hade med oss till enkäten.
Samtliga frågor skrevs upp på tavlan och efter
diskussioner kom vi fram till vilka frågor vi tror kommer
att fungera bra på enkäten. Resultatet blev en
tvåsidig enkät med 17 frågor. Vi valde att
ha med både slutna och öppna frågor och att
försöka genomföra en kvalitativ undersökning
som gör att vi kan se mönster i elevernas sätt
att tänka och handla.
Vi tog även ut utdrag från Extens och började
titta på hur många elever som har en frånvaro
över 20%.
Inför nästa träff: kommer
den bifogade enkäten lämnas för granskning
till elevrådet så att vi kan börja bearbetningen.
Planen är att vi vid nästa tillfälle ska kunna
färdigställa och trycka upp enkäten samt tagit
ut de elever vi vill ska svara på enkäten.
Närvarande: Kristin, Jan-Erik, Sune,
Margareta K, Per I, Lill och Emmy
Vid datorn Emmy Wiklund
2006-04-12
Syfte med träffen:
Att bearbeta enkäten samt komma fram till hur vi ska
nå de elever vi vill ska vara med i undersökningen.
Reflektioner och diskussioner under träffen:
Efter diskussioner kring enkäten reducerades frågorna
till 12 stycken. Enkäten har gått ut till elevrådet
för granskning men inga synpunkter eller åsikter
har kommit tillbaka. En påminnelse till elevrådet
kommer att gå ut. Utifrån den Extens-lista vi
drog ut vid förra träffen delades klasserna in.
En förändring är att enkäten skall delas
ut bland elever med en frånvaro som överstiger
30% istället för tidigare 20%. Namngiven person
nedan ansvarar för att de elever som ska ha enkäten
i respektive klass får den.
Lill: SPE03
Kristin: HP 04, Hp05.
Per: ROS samtliga årskurser, NV samtliga årskurser
Margareta K: HR samtliga årskurser
Jan-Erik och Sune: FP samtliga årskurser
Emmy: SPS samtliga årskurser, SPE04 A+B, SPID samtliga
årskurser.
Den 24/4 förväntar vi oss ha elevrådets åsikter
kring enkäten. Inom den veckan
(v. 17) fastställs enkäten och kopieras upp för
att från och med v 18 kunna delas ut.
För att hinna bearbeta enkäten kommer vi att sätta
sista inlämningsdatum till den 15:e maj.
Inför nästa träff: kommer
förhoppningsvis den största delen av enkäterna
vara tillbakalämnade och bearbetningen kunna påbörjas.
Närvarande: Kristin, Jan-Erik, Margareta
K, Per I, och Emmy
Vid datorn Emmy Wiklund
|
 |
| Problembaserad
skolutveckling |
|